Fjalë Kyçe

Johnson këmbëngul se shkollat duhet të hapen në shtator

Johnson këmbëngul se shkollat duhet të hapen në shtator

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha të dielën se shkollat në Angli duhet të rihapen në muajin shtator.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, ai u shpreh se vendi e ka për “detyrë morale” të kthejë fëmijët në shkollë.

“Megjithëse pandemia nuk ka mbaruar, besojmë se mund të rikthejmë në mënyrë të sigurt fëmijët në shkollë”, u shpreh Johnson.

Geoff Barton, kreu i Shoqatës së Shkollave dhe i Drejtuesve të Kolegjeve (ASCL), tha se shkollat duhet të ishin si prioritet që nga fillimi.

Ndërkohë, Johnson e bëri të qartë se shkolla duhet të jetë sektori i fundit që i nënshtrohet ndonjë bllokimi në të ardhmen.

Megjithatë lajmin për rihapjen e shkollave, nuk e priti edhe aq mirë ish-këshilltari shkencor i qeverisë britanike, David King, pasi tha se vendi duhet të punojë më shumë për sa i përket parandalimit të përhapjes së coronavirusit, në mënyrë që të zbatohet ky vendim.