Fjalë Kyçe

Ka ndërruar jetë matematikani i njohur në botë

Ka ndërruar jetë matematikani i njohur në botë

Një nga matematikanët më të shquar në botë, Prof Sir Michael Atiyah, ka vdekur në moshën 89 vjeçare.

Sir Michael, i cili ka punuar në Universitetin e Kembrixhit para se të dalë në pension, dha kontribut të jashtëzakonshëm në gjeometri dhe topologji, shkruan BBC, transmeton lajmi.net

Ai vdiq të premten.

Vëllai i tij Joe i tha BBC News se kishte qenë një nga matematikanët më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

“Ai më ka përshkruar nga më shumë se një profesor i matematikës si matematikan më i mirë në këtë vend që nga Sir Isaac Newton,” tha z. Atiyah.

Sir Michael, gjithashtu ishte edhe president i Shoqërisë Mbretërore që është një nga nderimet më të larta për një shkencëtar britanik.