Fjalë Kyçe

Komedia e zezë e jug-koreanit fiton “Palmën e Artë” në Kanë

Komedia e zezë e jug-koreanit fiton “Palmën e Artë” në Kanë

Regjisori jug-korean, Bong Joon-ho, ka rrëmbyer çmimin e madh të Kanës, “Palmën e Artë”, me komedinë e tij të zezë “Parasite”.

Festivali i Filmit në Kanë i dha shkëlqim edhe të rinjve.
“Atlantics”, një tregim për migrantët nën regjinë e franko-senegalezes Mati Diop, fitoi çmimin e Dytë më të rëndësishëm të festivalit, transmeton Koha.net
Filmi, i bazuar në dokumentarin e saj të shkurtër të vitit 2009, ishte filmi i saj i parë i metrazhit të gjatë.

Këta janë fituesit e festivalit të sivjetmë të Kanës.
Palme d’Or
“Parasite”, regjisori: Bong Joon-ho
Grand Prize
“Atlantics”, regjisorja: Mati Diop
Aktori më i mirë
Antonio Banderas; “Pain And Glory”
Çmimi i jurisë (TIE)
“Les Misérables”, regjisori: Ladj Ly
“Bacurau”, regjisorët: Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles
Regjisori më i mirë
Jean-Pierre dhe Luc Dardenne, “The Young Ahmed”
Aktorja më e mirë
Emily Beecham, “Little Joe”
Skenari më i mirë
Céline Sciamma, “Portrait Of A Lady On Fire”
Përmendja speciale
“It Must Be Heaven”, regjisorja: Elia Suleiman
Kamera më e mirë
“Our Mothers”, regjisori: Cesar Diaz
Palma e Artë për Filmin e Shkurtër
“The Distance Between Us And The Sky”, regjisori: Vasilis Kekatos
Përmendja speciale: “Monster God”, regjisorja: Agustina San Martin.