Fjalë Kyçe

Largoje stresin të dielen, duke përdorur këto 4 teknika

Largoje stresin të dielen, duke përdorur këto 4 teknika

Shumica e njerëzve përjetojnë emocione të ngjashme deri në kohën kur e dielavjen dhe e kupton qe fundjava ka perfudnuar. Por në qoftë se “E diela iu frikeson qysh ne fillim te dite, ende pa filluar ajo, ju do ta humbisni mundesine per ta vleresuar ate si dita e pare e javes jo si dita e fundit e fundjaves.

Kjo ditë pushimi e diala pra ,është ajo që Dr Mattheë Sleeth, autor i 24/6: Një recetë për një jetë më të shëndetshme dhe më të lumtur, e quan një “ditë ndalimi” – të pushosh nga te gjitha punet

Perkufizimi i rekuperimit ndryshon tek gjithsecili, por nuk duhet te ndryshoj objektivi, ai duhet te jete injejti: bej cka do qe duhet ta minimizosh stresin per javen ne vijim

Filloni duke i bërë këto katër ndryshime të vogla për të rikthyer të dielën në tonikun e jetës që te ringjalle

01. Strategji përpara

Sigurohu që e diela juaj mund të jetë falas, në të vërtetë fillon të hënën. Fidji Simo, drejtor i Produkteve në Facebook, tha për Fortune numrin e tij të produktivitetit: “Shkruani prioritetet tuaja të hënën në mëngjes dhe riorganizoni axhendën tuaj për  tere javën për t’u siguruar që do t’ju lejojë të adresoni këto prioritete.

Planet per nje te diele pushim, nuk duhet te behen ne minuten e fudnit te dites se shtune, ato duhet te behne dite me pare ne menyre qe e diela te jete e planifikuar dhe te zbatohet qenga rrezet e mengjesit e deri tek mbremja e vonshme, krejt kjo ne favor  te uljes se tresit dhe pergatitjes per ditet e punes se javes ne vijim.

02. Shijoni veten

Ju kurrë nuk do të pendoheni duke u kujdesur për shëndetin tuaj mendor, fizik dhe emocional. Nuk ka ditë më të mirë për të përfituar nga ky prioritet sesa të dielën. Konsideroni atë si një mbyllje relaksuese në javën e mëparshme dhe nisjen tuaj revitalizuese në javën e ardhshme. Ringjalleni dhe de-theksoni mendjen dhe trupin duke marrë një dush të gjatë, duke marrë atë libër që keni dashur të lexoni, duke parashtruar Pinterestin për një recetë të shëndetshme për të bërë për dreka dhe darka, ose për të shkruar disa qëllime personale, jo pune dhe aspiratat për javën e ardhshme.

03.Ushtrime

Nëse ideja juaj e relaksimit do të thotë të shkosh për një vrapim pesë kilometrash që nukkeni mundur ta beni gjatë ditëve të javës tuaj të zënë, atëherë bëjeni Por nëse stërvitja ju sjell më shumë stres se pjesa tjetër, jepni vetes ditën për t’u ulur. Provoni shtrirje të thjeshta, si këto lëvizje të lehtë të jogës për të ndihmuar relaksimin e muskujve dhe mendjen tuaj në mënyrë që të stresoni më pak.

Çfarëdo që preferoni mund të bëni – duke ushtruar ose lehtësuar – bëni të dielën ditën që ju të përqendroheni në freskimin e trupit tuaj në mënyrën më të mirë që i nevojitet.

04. Beni vozitje makinash jashte rrugeve

Në një studim të raportuar nga Fast Company, Kovert mori një grup udhëheqësish të biznesit në shkretëtirën marokene dhe i bëri ata të shkonin në një detoksi digjitale tre-ditore. Si rezultat, pjesëmarrësit kishin sjellje më të mirë, bënë më shumë kontakt me sy, ishin më bashkëbisedues me grupin e tyre, morën gjumë më efikas dhe shfaqën kujtesë më të mirë. Natyrisht, ne nuk mund të bëjmë çdo detoksifikim të plotë çdo fundjavë, por përpiqemi të lejojmë një kohë të lirë të ekranit të dielën. Edhe një dozë e vogël do të bëjë një mendje të theksuar dhe një trup të mirë. Lëreni telefonin tuaj në shtëpi dhe shkoni në rrugë të hapur, qoftë në rrota ose në këmbë për një shëtitje të rregullt të së Dielës

Sot, komunitetet tona janë ekspozuar në mënyrë të tillë me ciklet e lajmeve 24 / 7  ne harrojmë lehtë që na duhet e diela për të pushuar dhe për t’u rimëkëmbur. Megjithatë, një e shtunë e kaluar shpenzon një javë përmbajtjeje. Pra, le t’i bëjmë përsëri të dielat të shkëlqyera!/Gazeta Alo/