Fjalë Kyçe

Liderët botërorë bëhen bashkë në Britani, një ditë para se t’i jepet lamtumira Mbretëreshës

Liderët botërorë bëhen bashkë në Britani, një ditë para se t’i jepet lamtumira Mbretëreshës

Udhëheqësit botërorë kanë filluar të mbërrijnë në Londër për funeralin e Mbretëreshës, një ditë para se t’i jepet lamtumira Mbretëreshës Elizabeth II.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden, kryeministri kanadez Justin Trudeau, kryeministri australian Anthony Albanese dhe presidenti indian Droupadi Murmu janë disa nga udhëheqësit që do të jenë të pranishëm.

Agjencitë britanike të zbatimit të ligjit po përgatiten për sfidën më të madhe të sigurisë për vendin që nga Lufta e Dytë Botërore, me ngjarje që përfshijnë më shumë se dy mijë të ftuar, 500 personalitete të huaja, 4,000 personel shërbimi dhe mbi një milion anëtarë të publikut që pritet të jenë në rrugë.

Qasja për publikun në Westminster Hall do të përfundojë në orën 6:30 të mëngjesit të së hënës, në mënyrë që arkivoli i Mbretëreshës të mund të zhvendoset në Westminster Abbey, shkruan Independent, transmeton Klankosova.tv.

Princi Harry dhe Princi William iu bashkuan një vigjiljeje të heshtur të mbajtur nga nipërit e mbretëreshës të shtunën mbrëma.