Fjalë Kyçe

Londër, qindra pasagjerë mbeten të bllokuar pas pezullimit të Turkmenistan Airlines

Londër, qindra pasagjerë mbeten të bllokuar pas pezullimit të Turkmenistan Airlines

Qindra pasagjerë janë gjendur të bllokuar në Britaninë e Madhe ditën e sotme pas vendimit të autoriteteve evropiane përgjegjëse për aviacionin civil për të pezulluar fluturimet e kompanisë

”Turkmenistan Airlines” për arsye sigurie.

Kompania kombëtare ajrore e Turkmenistanit kryente disa fluturime javore që lidhnin qytetet e Londrës (Heathrow) dhe Birmingham me Amritsar dhe Nju Delhin, në Indi kryesisht nëpërmjet Achkhabad, kryeqyteti i Turkmenistanit.

‘’Agjencia evropiane e sigurisë ajrore (AESA) pezulloi fluturimet e ‘’Turkmenistan Airlines’’ që niseshin dhe kishin si destinacion BE-në, në pritje të konfirmimit të përputhshmërisë me standardet ndërkombëtare të sigurisë ajrore’’, deklaroi Ministria britanike e Punëve të Jashtme në një njoftim për udhëtarët.