Fjalë Kyçe

Makina që notojnë mbi ujë dhe njerëz të bllokuar në metro, pamje dramatike nga përmbytjet në Kinë

Makina që notojnë mbi ujë dhe njerëz të bllokuar në metro, pamje dramatike nga përmbytjet në Kinë

Moti i keq i cili pas Europës Perëndimore përfshiu edhe kontinentin aziatik ka shkaktuar dhjetra të vdekur.

Rrugët dhe stacionet e metrove janë zhytur në të gjithë provincën Henan të Kinës duke detyruar qytetin të mbyllet.

Tempulli Shaolin, i njohur për mësimin e arteve marciale të murgjve budistë, u dëmtua rëndë nga përmbytjet. Më shumë se 10 mijë banorë të provincës Henan janë zhvendosur në strehimore.

Kina përjeton përmbytje të rregullta gjatë muajve të verës, por rritja e qyteteve dhe shndërrimi i tokës bujqësore në periferi rrit kostot pas ngjarjeve të tilla.