Fjalë Kyçe

Migrantët ngjiten në gardh, në tentativë për të arritur në Spanjë (VIDEO)

Migrantët ngjiten në gardh, në tentativë për të arritur në Spanjë (VIDEO)

Dhjetra migrantë u ngjitën në një gardh në zonën e portit të Ceutas të mërkurën në mbrëmje me shpresën për të qenë në gjendje të hidheshin në anije mallrash dhe tragete që mund t’i çonin në Spanjën kontinentale.

Më shumë se 8 mijë njerëz kanë kaluar nga Maroku në Ceuta që nga e hëna, shumë prej tyre që rrezikojnë jetën e tyre duke notuar rreth një kantieri detar për të arritur një plazh në anën evropiane, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Mbrojtja e kufirit e Marokut erdhi pasi Spanja vendosi t’ia mundësojë hyrjen për trajtim mjekësor shefit të një grupi militant që lufton Marokun për pavarësinë e Saharasë Perëndimore.

Autoritetet spanjolle kanë thënë se më shumë se gjysma e atyre që kaluan janë kthyer, por mijëra mbeten në enklavë me të ardhmen e tyre të pasigurt, transmeton Klankosova.tv.