Fjalë Kyçe

Momenti i frikshëm kur aeroplani anulon zbritjen vetëm pak sekonda para se të prekte tokën

Momenti i frikshëm kur aeroplani anulon zbritjen vetëm pak sekonda para se të prekte tokën

Ky është momenti i tmerrshëm kur një avion i pasagjerëve Ryanair ndërpreu uljen në pistë në sekondat e fundit para se të prekte token pasi ishte goditur nga erërat 50 milje në orë (80 kilometra në orë).

Aeroplani po zbriste në pistë, kur një erë e fortë e shtyu atë dhe bëri që piloti ta ngris papritmas avionin dhe të bënte një rrethrrotullim për të provuar përsëri.

Fluturimi nga Meta në Leeds Bradford Airport nuk arriti të zbriste dy herë radhazi përpara se të devijonte në Liverpool.

Është procedurë standarde për pilotët që të bëjnë një rrotullim dhe të përpiqen të ulin avionin përsëri nëse ata ndjejnë një shpërthim të papritur të erës ndërsa zbresin në pistë.

Shumica e vendit u godit nga erërat e egra sot, me paralajmërimin e zyrës së Motit se bora do të rinisë nga fundjava e ardhshme.

Erërat në mes të 40-50 milje në orë goditën pjesën tjetër të vendit.

Në fytyrë, temperaturat e ulta të 8C sot dukeshin mjaft të butë, por gusts ftohtë e bëri atë të ndjehen më shumë si 4C – me merkur pritet të zhytet më poshtë ngrirjes më vonë sonte.