Fjalë Kyçe

“Mrekullia mbi tokë”/ Ja ku ndodhet vendi i pagëzuar si ishulli i Koronës

“Mrekullia mbi tokë”/ Ja ku ndodhet vendi i pagëzuar si ishulli i Koronës

Një ishull në Estoni, i quajtur Saremaa, është pagëzuar nga banorët e zonës si “ishulli i koronës”, pasi vendi është bërë vatër e koronavirusit dhe banorët e turistët janë urdhëruar të vetizolohen. Sipas ekspertëve numri i të infektuarve në ishull, referuar popullsisë, është më i larti në Evropë.

“Situata e infeksioneve me koronavirus, në Saaremma dhe Kuressare është shumë serioze. Mund të kemi deri në 100 persona që kërkojnë ndihmë mjekësore deri më 2o prill.
Kemi nevojë për ndihmë”, u shpreh mjeku Edëard Laane. Ndërkaq, sipas raportimeve, shkak për përhapjen e virusit në këtë vend janë bërë dy ndeshje volejbolli.