Fjalë Kyçe

Ndahet nga jeta regjisori i njohur Gjergj Xhuvani

Ndahet nga jeta regjisori i njohur Gjergj Xhuvani

Sot është ndarë nga jeta sot regjisori i njohur Gjergj Xhuvani.

Pas një sëmundjeje të rëndë, Gjergji ndërroi jetë sot në një spital në Romë.

Xhuvani është i njohur për krijimtarinë e tij kinematografike.

Ai lindi në vitin 1963 në Tiranë. Në vitin 1986 diplomoi në Akademinë e Arteve në Tiranë dega Artet dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi”.

Ai ishte bashkëshorti i aktores së njohur Luiza Xhuvani.

Regjisor

Në kërkim të kujt – (2011) telefilm me 5 seri

Lindje, perëndim, lindje – (2008)

I dashur armik – (2004)

Parullat -(2001)

Funeral Business – (1999)

Dashuria e fundit – (1995)

Një ditë nga një jetë – (1994)

E diela e fundit – (1993)

Bardhë e zi – (1991)

Skenarist

I dashur armik – (2004)

Parullat -(2001)

Funeral Business – (1999)

Dashuria e fundit – (1995)