Fjalë Kyçe

Nëna deshi t’i jepte fund jetës, por në fund ndodhi mrekullia

Nëna deshi t’i jepte fund jetës, por në fund ndodhi mrekullia

Një nënë gati ia mori jetën vetes pasi nuk arriti të humbte peshë – por u ndal nkur vajza e saj tre-vjeçare ëmbël giggled në gjumin e saj.

Jennifer Malik, 29-vjeçare, i kishte hyrë në mendje se ajo ishte një “mama e padobishme”, pasi ishte aq e trashë sa nuk mund të luante siç duhet me vajzën e saj Naomi në park.

Por, kur ajo deshi të pinte pilulat vdekjeprurëse e ajo filloi të qante derisa po shihte vajzën e saj duke fjetur dhe atë çast mendoi se gjërat duhej të ndryshonin, raporton Mirror.

Që atëherë ajo arriti të humbasë 15 peshë në 16 muajt e parë dhe thotë se masat e shëndetshme që ka ndërmarrë i kanë ndihmuar të humb kilet e tepërta dhe se kjo ka bërë një ndryshim kaq të madh në jetën e saj.

Zonja Malik shpjegoi se si ajo ishte ngacmuar gjatë gjithë jetës së saj rreth mbipeshës. Në shkollë fillore, shoqet e tallnin duke quajtur ‘trashaluqe’.

Kur ajo doli në shkollë të mesme, nxënësit e tjerë i hidhnin gjëra dhe e shkelmonin. Ata madje i thoshin se këmbët e saj ishin ‘shumë të mëdha’.

Malik pretendon se njerëzit ia ngulnin sytë dhe qeshnin sa herë që dilte nga shtëpia.

Ajo thotë se edhe kur vishej me të gjata gjatë daljeve në mbrëmje, njerëzit do ta përqeshnin dhe e quanin një balenë e zhveshur’.

Ajo gjithashtu tha se ishte e frikësuar për vajzën e saj, pasi ajo mund të ‘ngacmohej se e kishte nënën e trashë’.

Nëna ndërpreu daljet nga shtëpia, sepse ajo ishte shumë e frustruar nga komentet e njerëzve.

Malik tha se ajo e ngushëllonte veten duke ngrënë edhe më shumë rreth katër ose pesë porosi në javë si pica, hamburgerë, qebapa. ‘Unë gjithashtu haja edhe pite në shtëpi. ‘

Ajo thotë se ishte e mbërthyer në një cikël vicioz të ngrënies kur ajo u ndie e dëshpëruar dhe nuk po ushtronte, sepse ajo kishte frikë ta linte shtëpinë.

Çdo vit, nëna e re betohej se do të ndryshonte dhe do të fillonte me dietë, por ‘çdo vit vazhdonte të rrëshqiste edhe më shumë’.

Në atë natë të dëshpëruar në vitin 2016, pasi burri i saj Billy u nis për në punë, znj. Malik vendosi t’i jepte fund gjithçka.

Kur ajo ishte ulur me vajzën e saj Naomin, ajo tha se e dinte që burri do të vinte shpejt në shtëpi, kështu që vajza e saj nuk do të ishte e vetme për një kohë të gjatë dhe për një çast vendosi tI thoshte lamturmirë përgjithmonë.

Megjithatë, kur vajza papritmas u rrotullua dhe qeshi në gjumë, znj. Malik u zmbraps dhe vendosi të vazhdonte jetën dhe të ndryshonte komplet mënyrën e saj të jetesës. Kur Billy u kthye në shtëpi, ata folën për situatën e tyre për orë të tëra.

Çifti, të cilët kanë qenë së bashku për 12 vjet, vendosën të hedhin të gjitha ushqimet e përpunuara në shtëpi.

Së bashku me burrin e sa Billy, i cili punonte shofer taksie, ajo filloi të blinte perime të freskëta dhe pula për të përmirësuar dietat e tyre.

Ajo tha: ‘Filloi të më pëlqente gatimi dhe burri e vajza po ashtu filluan t’i donin dhe të hanin ushqimet që përgatisja’.

Zonja Malik gjithashtu filloi të ushtronte duke bërë stërvitje vallëzimi – saqë edhe Naomi e vogël shpesh do t’i bashkohej asaj – qoftë në dhomën e saj apo edhe duke shkuar me të në palestër.

Një mënyrë tjetër për të cilën u përpoq të humbte peshën ishte duke ecur pas çdo vakti në mbrëmje, edhe pse takimi me njerëz në rrugë e bënte nervoz.

Megjithatë, kur ajo kaloi shtigjet me një grup të huaj, ata dukeshin shumë mbështetës në përpjekjet e saj dhe thjesht e përshëndesnin dhe ‘mirëmbrëma’.

Për shkak të humbjes së shpejtë të peshës, znj. Malik i mbeti lëkurë e tepërt e varur rreth barkut të saj.

Pastaj ajo vendosi të bënte edhe një operacion që do të kushtonte 10,000 dollarë dhe për këtë iu desh të merrte kredi.

Zonja Malik tha se rikuperimi nga operacioni shtatë-orësh ishte “i tmerrshëm”, por se ishte “definitivisht diçka mjaft e vlefshme”.

Ajo tha: “Kur Naomi më sheh fotot e mia të vjetra, thotë ajo,” shikoni, mami u tkurr! “.

Zonja Malik tha se tani planifikon të bëhet trajnere personale në Brunswick Gym në Blackpool kështu që ajo mund të ndihmojë të tjerët në heqjen e peshës. /Gazeta Alo