Fjalë Kyçe

Netanyahu kërkon bllokimin e marrëveshjes që “ia merr pushtetin”

Netanyahu kërkon bllokimin e marrëveshjes që “ia merr pushtetin”

Benjamin Netanyahu i Izraelit ka sulmuar një koalicion të rënë dakord i cili duket se do ta largojë atë nga pushteti pas 12 vjetësh si kryeministër.

Netanyahu u bëri thirrje anëtarëve të krahut të djathtë të parlamentit për të bllokuar koalicionin nga marrja e detyrës.

Tetë parti të opozitës arritën një marrëveshje për të punuar së bashku për të formuar një qeveri të re të mërkurën vonë.

Por grupi, nga i gjithë spektri politik i Izraelit, ende ka nevojë për mbështetjen parlamentare për të marrë detyrën.

Në komentet e tij të para që kur u njoftua koalicioni, Netanyahu u kërkoi anëtarëve të Knesset (parlamentit) “të zgjedhur me vota nga e djathta” të kundërshtojnë koalicionin, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Në një postim në Twitter, ai i kritikoi ata si “të majtë” dhe “të rrezikshëm”. Ai më parë e ka quajtur qeverinë e re të propozuar si “mashtrimin e shekullit”, duke thënë se ajo rrezikon shtetin dhe popullin e Izraelit.

Vëzhguesit kanë vërejtur tashmë se Netanyahu – i cili dështoi të formonte koalicionin e tij pavarësisht se partia e tij Likud fitoi më shumë vende në votimin e marsit – ka të ngjarë të përpiqet të parandalojë që grupi të marrë mbështetjen e nevojshme.