Fjalë Kyçe

Nuk e pagoi sigurimin, tash kujdesi mjekësor i kushton rreth 120 mijë euro

Nuk e pagoi sigurimin, tash kujdesi mjekësor i kushton rreth 120 mijë euro

Një adoleshente britanike do të duhet të paguajë një faturë mjekësore në vlerë 118,000 euro pas një lëndimi të trurit që pësoi pas rënies nga skuteri elektrik gjatë pushimeve në SHBA, shkruan GazetaAlo.

Karmen Curley, 18 vjeçare, nga Newtownabbey, Irlanda e Veriut, po vizitonte motrën e saj Sian, në Los Anxhelos, kur ajo pësoi lëndime të tmerrshme pasi ra në një gropë.

Karmen, e cila harroi të blinte sigurimin e udhëtimit, mbetet në kujdesin intensiv në SHBA dhe motra e saj po përpiqet me dëshpërim të mbledhë më shumë se 118,000 euro për të paguar për trajtimin e saj.

Motra e Karmenit, Sian, tha për DailyMail.com se Karmen ishte duke vozitur një skuter të prodhuar nga kompania Bird.

Aksidenti i të riut vjen në mes të polemikave mbi sigurinë e skuterëve elektrikë në SHBA dhe vende të tjera pas disa vdekjeve dhe lëndimeve të rënda.

Associated Press konstaton se ka pasur të paktën 11 vdekje të shoferëve të skuterëve në SHBA që nga fillimi i vitit 2018 – nëntë prej tyre ishin në skuterë me qira. Një studimi i realizuar në shkurt konstaton se ka pasur të paktën 1.545 aksidente me skuter në SHBA që nga viti 2017./GazetaAlo/