Fjalë Kyçe

Nxehtësi ekstreme në SHBA, lëshohet paralajmërimi

Nxehtësi ekstreme në SHBA, lëshohet paralajmërimi

Më shumë se 70 milionë amerikanë, po jetojnë nën alarmin e nxehtësisë ekstreme në SHBA, ndërsa temperaturat rriten.

Paralajmërimet janë lëshuar gjithashtu në katër provinca kanadeze me një pjesë të madhe të kontinentit të përfshirë tani nga vala e të nxehtit.

Zyrtarët thonë se temperaturat në SHBA mund të arrijnë 38C të mërkurën ose të enjten. Çikago është ndër vendet që kanë vendosur një rekord të ri ditor, shkruan BBC.

Shkencëtarët thonë se ngjarjet ekstreme të motit po bëhen më të shpeshta dhe intensive si rezultat i ndryshimeve klimatike, transmeton gazeta online Reporteri.net.

Diku tjetër, Teksasi po pret shi të dendur ndërsa stuhia dhe pjesë të Montanës po përjetojnë dëborë të rrallë të qershorit.

Vapa ekstreme është përshkruar nga Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) si vala e parë e të nxehtit e rëndësishme e sezonit në rajon.

Çikago ka tejkaluar rekordin e saj të temperaturës më 17 qershor të hënën, sipas zyrës lokale të NWS.

Në Kanada, provincat e New Brunswick, Nova Scotia, Ontario dhe Quebec janë gjithashtu nën paralajmërime të nxehtësisë, dhe zyrtarët po paralajmërojnë për “kushte të rrezikshme të nxehta dhe të lagështa”.

Njerëzit në zonat e prekura të të dy vendeve janë këshilluar të kufizojnë aktivitetin në natyrë dhe të qëndrojnë të hidratuar. Nxehtësia ekstreme është më vdekjeprurësja nga të gjitha kushtet e motit, thonë ekspertët.

Në fillim të këtij muaji, rekordet ditore u thyen gjatë një valë tjetër të nxehti në jugperëndim – dy javë para fillimit zyrtar të verës.

Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta dhe më intensive globalisht që nga viti 1950, thotë organi klimatik i OKB-së, Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC).