Fjalë Kyçe

NYT: Dhëndri i Trump i ofroi këshilla princit saudit pas vrasjes së gazetarit

NYT: Dhëndri i Trump i ofroi këshilla princit saudit pas vrasjes së gazetarit

Dhëndri i presidentit Donald Trump dhe këshilltari i lartë, Jared Kushner, vazhdoi të bisedonte privatisht me princin e kurorës Saudite, Mohammed bin Salman, pas vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi, sipas ‘The New York Times’, raporton CNN.

Kushner i ofroi këshilla de facto princit saudit “rreth asas se si të zgjidhet ky problem i vështirë pa shumë dëme” pas vdekjes së Khashoggi, raportoi NYT të shtunën, duke cituar një burim saudit të njohur me bisedat.

Megjithëse Protokolli i Shtëpisë së Bardhë parashikoi që stafi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të jetë i pranishëm në të gjitha thirrjet telefonike me liderët e huaj, Kushner dhe bin Salman vazhduan të bisedonin në mënyrë joformale pas vdekjes së Khashoggi, raportoi New York Times, duke cituar dy ish-zyrtarë të lartë amerikanë dhe dy njerëz të informuar nga sauditët.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së CNN për të komentuar historinë.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë i tha NYT  në një deklaratë, “Jared gjithmonë ka ndjekur me përpikëri protokollet dhe udhëzimet lidhur me marrëdhëniet me MBS dhe të gjithë zyrtarët e tjerë të huaj me të cilët ai ndërvepron”, duke iu referuar princit të kurorës me inicialet e tij.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë refuzuan të shpjegonin këto protokolle dhe udhëzime për New York Times ose të komentonin mbi komunikimet mes njëri-tjetrit të Kushnerit me bin Salman që nga vrasja e Khashoggit.

Kushner dhe këshilltari i sigurimit kombëtar, John Bolton e kishin thirrur bin Salman gati një javë pasi Khashoggi u zhduk nga konsullata saudite në Stamboll, dhe në mes të një hetimi për zhdukjen e gazetarit, raportoi CNN në tetor.

“Ata kërkuan më shumë detaje dhe për qeverinë saudite të jetë transparente në procesin e hetimit”, tha në një deklaratë sekretarja për media e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders.

Fillimisht duke pretenduar se nuk kishte përfshirje, sauditët më vonë pranuan se një ekip operativësh mashtrues kishin vrarë Khashoggi brenda konsullatës. CIA vlerësoi në nëntor se princi i kurorës kishte urdhëruar personalisht vrasjen e gazetarit.