Fjalë Kyçe

Pamje nga momenti kur shpëtohen disa persona të ngujuar nga tërmeti në Turqi

Pamje nga momenti kur shpëtohen disa persona të ngujuar nga tërmeti në Turqi

Turqia gjatë mbrëmjes së djeshme u godit nga një tërmet i fuqishëm më mangitudë 6.8 ballë të shkallës rihter.

Ky tërmet u mori jetën të paktën 22 personave kurse rreth 1 mijë kanë mbetur të lënduar, dhe shkaktoi shumë dëme materiale.

Sipas mediave turke të bllokuar ka ende, dhe së fundmi është publikuar edhe një video ku shihet momenti i shpëtimit të disa personave nga forcat turke të shpëtimit të cilat duket se janë në numër të madh.

Dridhja prej 6.8 shkallësh të Rihterit u regjistrua në qytezën Sivrice të provincës Elazig. Shumë ndërtesa u shembën dhe banorët u detyruan të dilnin në rrugë.

#Elazığ merkezde bulunan Mustafa Paşa mahallesinde görev yapan arama kurtarma ekiplerimiz iki kişiyi daha sağ olarak enkazından altından kurtarmıştır. pic.twitter.com/LZv2tbMJGC

— AFAD (@AFADBaskanlik) January 25, 2020