Fjalë Kyçe

Pamjet/ Tornadoja “nga ferri” përplaset mbi Italinë, banorët: Pamë tmerr me sy!

Pamjet/ Tornadoja “nga ferri” përplaset mbi Italinë, banorët: Pamë tmerr me sy!

“Nuk kishim parë ndonjëherë diçka të tillë”, banorët e Pantellerias përjetuan momente tmerri kur një tornado e fuqishme goditi ishullin e vogël Italian në Mesdhe.

Mediat vendase flasin për skena apokaliptike. Tromba e ajrit shkaktoi dy të vdekur e disa të plagosur, ndërsa la pas një vazhdë shkatërrimesh në rrugën e saj.

Tornadoja goditi ishullin në jug të Sicilisë pasditen e së premtes. Për shkak të saj shtyllat u përkulën, çatitë u dëmtuan dhe pemët u rrëzuan”, thanë zjarrfikës lokale për AP. Ishulli është i preferuar sidomos nga pushuesit dhe turistët e huaj.

Ansa tha se dy viktimat janë një zjarrfikës dhe një burrë 86-vjeçar, të cilët kanë qenë në makina që nga forca e erës fluturuan në ajër e u përmbysën. Njëra makinë ra mbi një cati, tjetrës iu shkatërrua pjesa e parme. 9 janë deri tani tani të lënduarit, dy prej të cilëve në gjendje të rëndë, ndërsa nuk ka ende informacione për të zhdukurit.

epa09460292 A handout photo made available by CIVIL PROTECTION PRESS OFFICE shows damages caused by the tornado that hit Pantelleria, Sicily, southern Italy, 10 September 2021. A tornado that hit the island of Pantelleria caused, according to the rescuers, the death of two people and the injury of nine others. Searches for any missing persons are still ongoing. The tornado hit at least ten cars in full force.
ANSA/ CIVIL PROTECTION PRESS OFFICE
+++ ANSA PROVIDES ACCESS TO THIS HANDOUT PHOTO TO BE USED SOLELY TO ILLUSTRATE NEWS REPORTING OR COMMENTARY ON THE FACTS OR EVENTS DEPICTED IN THIS IMAGE; NO ARCHIVING; NO LICENSING +++ EPA/CIVIL PROTECTION PRESS OFFICE HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE
ATTENTION EDITORS: CAR PLATES PIXELATED AT SOURCE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES EPA-EFE/CIVIL PROTECTION PRESS OFFICE HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES