Fjalë Kyçe

Pas kërkimfaljes së Çekisë për bombardimet, Serbia ia dhuron 100 mijë vaksina

Pas kërkimfaljes së Çekisë për bombardimet, Serbia ia dhuron 100 mijë vaksina

Serbia ka nisur sot një kontingjent prej 100 mijë vaksinash drejt Çekisë, vend anëtar i Bashkimit Evropian, ka njoftuar B92.

Ndihma që Serbia i ka bërë vjen vetëm pak javë pasi presidenti i Çekisë, Milosh Zeman, i kërkoi falje presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe popullit serb për bombardimet 78-ditëshe të NATO-s mbi caqet ushtarake serbe gjatë luftës në Kosovë (1999), e ku mori pjesë edhe Çekia.

Kryeministri çek, Andrej Babish, përmes një postimi në Twitter është shprehur falënderues për donacioni e Serbisë.

Bëhet fjalë për vaksina Pfizer.

“Jemi të lumtur që mund ta ndihmojmë popullin vëlla të Çekisë. Le të rrojë miqësia Serbi – Çeki”, ka shkruar presidenti i Serbisë, Vuçiq në Twitter.

Serbia, sa i përket rajonit qëndron më së miri me sigurimin e vaksinave. Ka dhuruar vaksina edhe për vendet fqinje si Mali i Zi, Bosnja e Maqedonia.

Së shpejti në Beograd, pritet të nis prodhimi i vaksinave ruse “Sputnik V”.