Fjalë Kyçe

Përplasja e helikopterit në një ndërtesë në New York, publikohen fotot e para të pilotit të vdekur (Foto/Video)

Përplasja e helikopterit në një ndërtesë në New York, publikohen fotot e para të pilotit të vdekur (Foto/Video)

Piloti që vdiq në një rrëzim të helikopterit në Nju Jork është Tim McCormack, 58 vjeç.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai po fluturonte me helikopter kur u përplas në çatinë e një rrokaqielli 51-katësh në Manhattan, Nju Jork, SHBA, të hënën.

Duket se Tim, një zjarrfikës i respektuar dhe një pilot i kualifikuar, po përpiqej të bënte një ulje emergjente në çatinë e ndërtesës së 787 Seventh Avenue.

Besohet se ai ishte i vetmi person në helikopter në kohën e rrëzimit.

Tim kishte qenë një zjarrfikës vullnetar në një qytet afër Poughkeepsie, Nju Jork, që nga viti 1994 – dhe madje shërbeu si shef i zjarrfikësve për departamentin lokal, thonë raportet.

“Shefi McCormack ishte jashtëzakonisht i respektuar jo vetëm nga anëtarët e departamentit, por në të gjithë shërbimin e zjarrfikësve në Qarkun Holandez”, është thënë në një deklaratë.

Tim mori licencën e pilotit të tij në vitin 2004 dhe kaloi një provim mjekësor muajin e kaluar, sipas gazetës së New Yorkut, Poughkeepsie Journal.