Fjalë Kyçe

Politikani italian vret një imigrant maroken

Politikani italian vret një imigrant maroken

Një politikan italian nga radhët e partisë së krahut të djathtë “Lega” dhe një avokat i njohur, Massimo Adriatici, vrau me armë një migrant.

Adriatica, i cili është përgjegjës për sigurinë publike në qytetin Lombard të Voger, qëlloi mbrëmë një 39-vjeçar marokenë, i cili iu nënshtrua plagëve të tij.

Policia njoftoi sot se Adriatiku është vendosur në arrest shtëpiak. Ai qëlloi marokenin pasi ata u grindën në një lokal. Migranti i dëmtuar u transferua në spital, ku shëndeti i tij u përkeqësua gjatë natës gjersa vdiq këtë mëngjes, raporton corriera dela serra.

Adriatici, i cili ka licencë për armë, pretendon se marokeni, i cili është i njohur për policinë, sulmoi mysafirët në një gjendje të dehur, përfshirë edhe atë.

Avokati pretendon se ai ra në dysheme dhe se me atë rast u qëllua nga arma e tij. Kreu i “Lega”, Matteo Salvini, pretendon se Adriatiku veproi në vetëmbrojtje.