Fjalë Kyçe

Presidenti iranian nuk përmend sulmin izraelit ndërsa lavdëron sulmin e tij të fundit të fundjavës

Presidenti iranian nuk përmend sulmin izraelit ndërsa lavdëron sulmin e tij të fundit të fundjavës

Presidenti iranian Ebrahim Raisi nuk përmendi sulmin e së premtes (me orën lokale) të Izraelit ndaj Iranit, ndërsa lavdëroi publikisht operacionin e paprecedentë ushtarak iranian fundjavën e kaluar që synonte “territoret e pushtuara nga Izraeli”.

Sulmet hakmarrëse të Iranit të 13 prillit, pjesë e një operacioni të quajtur “Premtimi i Vërtetë”, ishin një shfaqje e forcës ushtarake të Iranit dhe një akt i domosdoshëm kundër “regjimit ilegal”, tha Raisi të premten.

Presidenti iranian i përshkroi sulmet si “hakmarrje ndëshkuese” nga Forcat e Armatosura iraniane, që synojnë të demonstrojnë fuqinë e Iranit dhe vendosmërinë e popullit të tij.

Sulmet e 1 prillit në kompleksin e ambasadës së Iranit në Damask shkatërruan një ndërtesë dhe lanë disa të vdekur, duke përfshirë dy gjeneralë të rangut të lartë.

Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara kanë thënë se rreth 300 raketa të lëshuara nga Irani kishin shumë pak ndikim material dhe shkaktoi vetëm një lëndim.