Fjalë Kyçe

Presidenti kontravers i Filipineve tregon që dikur ishte ”gay” por ja si u shërua

Presidenti kontravers i Filipineve tregon që dikur ishte ”gay” por ja si u shërua

Presidenti i filipineve Rodrigo Duterte tha të martën që ai ishte dikur homoseksual por e kishte shëruar veten pasi u takua me ish gruan e tij.

Ai i bëri këto komente gjatë një takimi në Japoni ku akuzoi kundërshtarin e tij politik Antionio Trillanes se ai ishte homoseksual, dhe tregoi se ai e kishte kaluar këtë fazë.

“U thashë atyre, a jeni të sigurt?, Ata më thanë që vetëm pyeteni ndonjë person homoseksual se si lëviz Trillanes dhe ata do të e konfirmojnë’’, tha Duterte.

“Është gjë e mirë se unë dhe ai jemi të njëjtë. Por unë e kam shëruar vetën. Kur fillova një lidhje me ish gruan Elizabet Zimmerman, unë thashë me vete kjo është u bëra mashkull përsëri”

Ishujt Filipine njihen si vend shumë religjioz dhe kanë pikëpamje konservative ndaj komunitetit LGBT.