Fjalë Kyçe

Priten temperatura të larta, vjen paralajmërimi i parë i motit ekstrem

Priten temperatura të larta, vjen paralajmërimi i parë i motit ekstrem

Agjencia meteorologjike e Mbretërisë së Bashkuar lëshoi paralajmërimin e saj të parë për motin ekstrem, duke parashikuar temperaturat mund të ngjiten deri në 33 ° C më vonë këtë javë.

Zyra Meteorologjike ka thënë se në paralajmërim përfshihen i gjithë Uellsi, e gjithë Anglia jugperëndimore dhe pjesë të Anglisë jugore dhe qendrore, përcjell Telegrafi.

Dhe paralajmërimi do të jetë në fuqi deri në fund të së enjtes.

Mbretëria e Bashkuar ka qenë në kushte të valës së nxehtësisë ditët e fundit, por temperaturat do të rriten më tej këtë javë, ndoshta duke arritur 33 ° C në disa pjesë perëndimore, tha Met Office.

Këto “temperatura jashtëzakonisht të larta” si dhe “vazhdimi i temperaturave të larta të natës” mund të kenë ndikime të mundshme për shëndetin, vuri në dukje ky institucion.