Fjalë Kyçe

Protesta masive të opozitës në Minsk të Bjellorusisë, Rusia kërcënon me luftë

Protesta masive të opozitës në Minsk të Bjellorusisë, Rusia kërcënon me luftë

Dhjetëra mijëra kundërshtarë të presidentit bjellorus Aleksandar Lukashenko janë mbledhur sot në Minsk për të protestuar kundër zgjedhjeve të diskutueshme. “Marshi për liri” në qendër të kryeqytetit vjen në mes të zemërimit në rritje për pretendime për manipulim të sondazhit dhe dhunës policore në protestat pasuese.

Ndërkohë, në një adresë drejtuar një turme më të vogël prej disa mijëra, Lukashenko u bëri thirrje mbështetësve të mbrojnë vendin e tyre dhe pavarësinë. Tubimet rivale po zhvilloheshin pasi Rusia ra dakord të ofronte ndihmë sigurie në rastin e kërcënimeve ushtarake të jashtme për Bjellorusinë. Lukashenko ka folur dy herë me presidentin Vladimir Putin gjatë fundjavës.

Trazirat në Bjellorusi shpërthyen pasi Lukashenko pretendoi një fitore dërmuese në zgjedhjet e së dielës së kaluar, rezultati i të cilave u dënua mes akuzave të gjera për manipulim të votave. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve thotë se Lukashenko, i cili është në pushtet që nga viti 1994, fitoi 80.1 për qind të votave dhe kandidatja kryesore e opozitës Svetlana Tikhanovskaya 10.12 për qind.

Por Tikhanovskaya këmbëngul se aty ku u llogaritën votat siç duhej, ajo fitoi mbështetje duke filluar nga 60 për qind në 70 për qind. Raportet e medieve sugjerojnë se disa mijëra njerëz po merrnin pjesë në tubimin pro-qeveritar. Duke folur me përkrahësit, Lukashenko tha se ai nuk i pëlqen mitingjet dhe nuk kishte nevojë për dikë për ta mbrojtur atë.

Ai tha se nuk ishte faji i tij që ai duhej të kërkonte ndihmën e tyre. Duke refuzuar thirrjet për ri-kandidimin e zgjedhjeve presidenciale, ai tha se Bjellorusia do të “vdiste si shtet” nëse kjo do të ndodhte.