Fjalë Kyçe

Rikthehen pas 10 muajsh avionët turq të bllokuar në Ukrainë

Rikthehen pas 10 muajsh avionët turq të bllokuar në Ukrainë

Dy avionë transporti ushtarak që ishin bllokuar në Ukrainë që nga fillimi i luftës tani janë kthyer në mënyrë të sigurt në Turqi.

Sipas ministrisë së mbrojtjes së vendit avionët e transportit ushtarak Airbus A400M të Forcave Ajrore Turke kishin fluturuar për në Kiev vetëm pas mesnatës së 24 shkurtit, ditën kur Rusia nisi pushtimin e saj.

Ata kishin dërguar furnizime humanitare dhe po përpiqeshin të evakuonin qytetarët turq, por ata mbetën të bllokuar në aeroportin Kiev-Boryspil kur Ukraina mbylli hapësirën e saj ajrore.

Avioni u largua nga Ukraina pasditen e sotme dhe mbërriti në qytetin turk Kayseri këtë mbrëmje.