Fjalë Kyçe

Rreth 41 persona humbën jetën nga djegia e aeroplanit në Moskë

Rreth 41 persona humbën jetën nga djegia e aeroplanit në Moskë

Aeroplani ishte nisur nga aeroporti i Moskës drejt qytetit verior rus, Murmanska.

41 persona janë vrarë pasi një aeroplan rus i pasagjerëve ka bërë një ulje emergjente dhe është përfshirë nga flakët në Aeroportin Sheremetyevo të Moskës, kanë njoftuar autoritetet.

Fluturimi Aeroflot SU 1492 u rrëzua në pistën e aeroportit të Moskës në Sheremetyevo, pjesa e pasme e tij u ndez dhe derdhet tym i zi.

Sapo avioni kishte ndalur, udhëtarët shpëtuan duke përdorur daljet emergjente nga dy dyert e përparme të aeroplanit, përpara se të largoheshin nga avioni i djegur, raporton “CNN”, transmeton lajmi.net.

Raportet fillestare thanë se Superjet 100 po fluturonte nga Moska në Murmansk dhe një qytet rus në rrethin e Arktikut, kur një emergjencë në bord e detyroi atë të kthehej prapa.