Fjalë Kyçe

Rreth 60 përqind e amerikanëve të rritur janë vaksinuar së paku me një dozë kundër COVID-19

Rreth 60 përqind e amerikanëve të rritur janë vaksinuar së paku me një dozë kundër COVID-19

SHBA-ja ka arritur një “ditë historike” me pandeminë COVID-19, pasi 60 përqind e të rriturve amerikanë kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër koronavirusit, tha Rochelle P. Walensky, drejtoresha e Qendrave të SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Shumë njerëz me ngjyrë po vaksinohen duke shënuar kështu “inkurajuese prirjet kombëtare”, tha Dr. Marcella Nunez-Smith, këshilltarja e lartë e Ekipit të Përgjigjes së Shtëpisë së Bardhë për COVID-19, shkruan CNN, përcjell KlanKosova.tv.

Në dy javët e fundit, 51 përqind e atyre që u vaksinuan në SHBA ishin njerëz me ngjyrë. Kjo është më e lartë se 40 përqind e popullsisë së përgjithshme që e përfaqësojnë këtë grup.

Përveç kësaj, më shumë se 3.5 milionë njerëz të moshave 12 deri në 17 vjeç kanë marrë dozën e tyre të parë, tha Dr. Rochelle Walensky.

Por nevoja për të vaksinuar më shumë amerikanë për të ndaluar rishfaqjen e virusit, sipas Walensky, është larg nga përmbushja.