Fjalë Kyçe

Rrëzohet Aeroplani me 157 pasagjerë

Rrëzohet Aeroplani me 157 pasagjerë

Një aeroplan i kompanisë së fluturimeve “Ethiopian Airlines” është rrëzuar gjatë fluturimit nga Adis Ababa në Nairobi të Kenias.

Në aeroplan besohet të kenë qenë 149 pasagjerë dhe tetë anëtarë të ekuipazhit në bord, thotë kompania ajrore.

Një zëdhënës i tha BBC-së, se aksidenti ndodhi në orën 08:44 të dielën, menjëherë pas ngritjes nga kryeqyteti etiopian, transmeton lajmi.net.

Në një deklaratë, kompania ajrore tha se operacionet e kërkimit dhe shpëtimit janë në proces.

Ende nuk dihet për numrin e viktimave.

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed ka reaguar përmes një postimi ne Twittet.

Ai shkroi “ngushëllimet e tij më të thella për familjet e atyre që kanë humbur të dashurit e tyre”.