Fjalë Kyçe

Rusia pezullon misionin e saj në NATO

Rusia pezullon misionin e saj në NATO

Ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov, ka thënë të hënën se Rusia do të pezullojë misionin e saj të përhershëm në NATO në përgjigje të dëbimit të tetë rusëve nga aleanca.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pezullimi i misionit të saj nga Moska mund të hyjë në fuqi qysh më 1 nëntor, tha Lavrov.

Rusia po pezullon gjithashtu aktivitetet e misionit ndërlidhës ushtarak të NATO -s në Moskë, tha Lavrov, me akreditimin e stafit që do të tërhiqet më 1 nëntor.

Zyra e informacionit e NATO-s në Moskë, e cila u krijua në ambasadën belge për të shpjeguar rolin e politikave të NATO-s dhe NATO-s për publikun rus, gjithashtu do të përfundojë, tha ai.

Lavrov tha se pezullimet e Kremlinit ishin si përgjigje ndaj “veprimeve të NATO -s”.

Në fillim të këtij muaji, një zyrtar i NATO-s tha se tetë rusët që ata dëbuan ishin “oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse”.

Ky veprim erdhi ndërsa sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin u takua të hënën me kryeministrin e Gjeorgjisë dhe homologun e tij.

Vizita është hapi i parë i një turneu “për të siguruar aleatët dhe partnerët në angazhimin e Amerikës ndaj sovranitetit të tyre përballë agresionit rus”, sipas një deklarate të Departamentit Amerikan të Mbrojtjes.

Austin do të vizitojë gjithashtu Ukrainën dhe Rumaninë para një vizite në selinë e NATO-s në Bruksel.