Fjalë Kyçe

Samsung merr përsëri kurorën e smartphone-ve nga Apple

Samsung merr përsëri kurorën e smartphone-ve nga Apple

“Samsung Electronics” rrëmbeu kurorën nga Apple si prodhuesi më i madh në botë i smartphone, duke llogaritur një të pestën e shitjeve të përgjithshme globale në tremujorin e pare.

Xiaomi i Kinës shënoi performancën e saj më të mirë tremujore ndonjëherë, me dërgesat që rriten me 62% në 49 milion telefona dhe pjesën e tregut në 14%, duke e çuar atë në pozitën e tretë pas Samsung dhe Apple.

Në përgjithësi, shitjet globale u rritën me 27% në 347 milion njësi në tremujorin e parë ndërsa ekonomia kineze u hap pas pandemisë dhe një përhapje të shpejtë të vaksinave në Shtetet e Bashkuara rritën shpresat për një rimëkëmbje ekonomike.

Samsung i Koresë së Jugut ka dërguar 76.5 milion telefona inteligjentë në tremujor për të kapur një pjesë 22% të tregut, tha Canalys. Kompania të enjten raportoi një rritje prej 66% të fitimit tremujor në biznesin e saj celular, në sajë të shitjeve të fuqishme të serisë së saj të smartphone Galaxy S21. Lexo më shumë

Canalys tha se Apple dërgoi 52.4 milion iPhones në periudhën janar-mars, duke rënë në vendin e dytë me 15% të aksioneve në treg, pasi u mrekulloi blerësve kinezë në tremujorin e dhjetorit me iPhone 12 të ri me 5G.

Njerëzit duke u azhurnuar në iPhone të ri ende çuan shitjet, megjithatë, dhe kompania tha të Mërkurën se shitjet e përgjithshme në Kinë gati dyfishuar.

Vitin e kaluar, njerëzit bënë blerje për telefona inteligjentë dhe pajisje si ata qëndruan brenda për shkak të pandemisë së koronavirusit, duke nxitur një mungesë globale në patate të skuqura gjysmëpërçuese që ka shkatërruar industri duke përfshirë automjetet dhe mallrat e bardha.

“Furnizimi me komponentë kritikë, të tillë si chipset, është bërë shpejt një shqetësim i madh dhe do të pengojë dërgesat e smartphone në lagjet e ardhshme,” tha Stanton.

Apple tha se mungesa e çipave mund t’i kushtojë kompanisë 3 miliardë dollarë deri në 4 miliardë dollarë të ardhura në tremujorin prill-qershor, duke prekur kryesisht iPad dhe Macbooks.

Dërgesat e smartfonëve në tremujorin mars për markat kineze Oppo dhe Vivo gjithashtu u rritën, tha Canalys.

Huawei i Kinës, ish Nr. 1 që mbetet i penguar nga sanksionet e SHBA, zuri vendin e shtatë me 18.6 milion njësi pasi shiti markën e saj Honor vitin e kaluar./abcnews.al