Fjalë Kyçe

Shpërthim në Gana, të paktën 20 viktima

Shpërthim në Gana, të paktën 20 viktima

Më shumë se 20 persona kanë humbur jetën pas një shpërthimi të fuqishëm që tronditi komunitetin e Apiate në perëndim të Ganës. Tragjedia ndodhi kur një kamion që transportonte eksploziv në minierën e arit Chirano u përplas me një motoçikletë.

“Motoçikleta u fut në rrugën në të cilën lëvizte kamioni dhe përplasja shkaktoi shkëndija që shkaktuan shpërthimin”, tha zëvendësdrejtori i Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Fatkeqësive për agjencinë kineze të lajmeve.

Sipas tij, nga shpërthimi i tmerrshëm u shkatërruan rreth 500 shtëpi, ndërsa familjet e shpërngulura kanë gjetur strehim të përkohshëm në kisha dhe shkolla në qytetet fqinje, transmeton abcnews.

“Është një ngjarje vërtet e trishtueshme, fatkeqe dhe tragjike”, tha presidentja ganeze Nana Akufo-Ando në një postim në Twitter, duke shprehur ngushëllimet e tij për familjet e viktimave.