Fjalë Kyçe

Shpërthime në depon e municionit në Berlin, merr flakë pylli

Shpërthime në depon e municionit në Berlin, merr flakë pylli

Një zjarr i madh ka shpërthyer në një nga pyjet më të mëdha të Berlinit mëngjesin e së enjtes i cili u shkaktua nga disa shpërthime që ndodhën në një depo municioni brenda pyllit, raportoi AP-ja.

Më shumë se 100 zjarrfikës po luftonin zjarrin.

Zjarri u përhap shpejtë dhe shpërthimet masive mund të dëgjoheshin nga zona ku ndodhej municioni i vjetër nga Lufta e Dytë Botërore, ku kishte edhe fishekzjarrë dhe ku ruheshin mjetet shpërthyese.

“Situata është e rrezikshme”, tha Thomas Kirstein nga Departamenti i Zjarrfikësve të Berlinik. “Zjarri nuk është nën kontroll, pylli po digjet pa kontroll”.

Kirstein tha se nuk është e qartë çfarë e ka shkaktuar shpërthimin e parë në depon e municionit.

Autoritetet e Berlinit thirrën edhe forca shtesë për të ndihmuar në shuarjen e flakëve, përfshirë forcat speciale të ushtrisë gjermane.

© KOHA.