Fjalë Kyçe

Si do t’i përgjigjet NATO-ja sulmit me raketa në Poloni? Flasin ekspertët

Si do t’i përgjigjet NATO-ja sulmit me raketa në Poloni? Flasin ekspertët

Brenda disa minutave të raportimeve se raketat ruse kishin goditur një qytet mbi kufirin e Ukrainës me Poloninë – një vend anëtar i NATO-s – filluan spekulimet se si aleanca kishte gjasa të përgjigjej.

Ekziston pajtimi i gjerë se vendimi do të jetë rreth asaj se cila nga dy politikat do të përdoret – neni 4 ose neni 5, raporton “SkyNews”.

Neni 5 thotë se “nëse një aleat i NATO-s është viktimë e një sulmi të armatosur, çdo anëtar tjetër i aleancës do ta konsiderojë këtë akt dhune si një sulm të armatosur kundër të gjithë anëtarëve dhe do të ndërmarrë veprimet që i konsideron të nevojshme për të ndihmuar aleatin e sulmuar”.

Nëse kjo do të përdorej, pothuajse në mënyrë të pashmangshme do të nënkuptonte një sulm ushtarak të një forme ndaj Rusisë.

Megjithatë, pavarësisht një reference në nenin 5 në komentet e një zyrtari të Pentagonit të raportuar pak më herët, duket se po shfaqet një konsensus tentativë midis ekspertëve se thirrja e Nenit 4 është shumë më e mundshme.

Sipas dokumenteve zyrtare të NATO-s, neni 4 nënkupton se “palët do të konsultohen së bashku” nëse konstatohet se “integriteti territorial, pavarësia politike ose siguria” e tyre kërcënohet.

Në mënyrë të qartë, kjo do të përfshijë një rrezik shumë më të vogël të një përshkallëzimi dhe zgjerimi të konsiderueshëm të konfliktit – diçka që zhvillimet e fundit, kuptueshëm, kanë ngjallur frikë. /Klankosova.tv