Fjalë Kyçe

Si të shpëtoni nga aroma e pakëndshme e këpucëve

Si të shpëtoni nga aroma e pakëndshme e këpucëve

Ekzistojnë disa metoda natyrale për të hequr erën e pakëndshme nga këpucët.
Sodë buke
Soda e pjekjes thith si lagështinë ashtu edhe aromat. Vendosni një lugë gjelle sodë buke në të dy këpucët në mbrëmje dhe lëreni të qëndrojë gjatë natës. Në mëngjes, shkundni këpucët dhe do të zbuloni se nuk ka asnjë shenjë ere të pakëndshme, transmeton lajmi.net.
Pudër për foshnje
Është po aq e dobishme sa soda e bukës. Ekzistojnë dy përdorime: vendosni pak pudër në secilën këpucë dhe lëreni brenda natës ose vendosni pluhur direkt në këmbët tuaja dhe parandaloni ose thithni djersën.
Livandoja për parandalimin e zhvillimeve të bakteres
Lini këpucët në ballkon dhe vendosni një degëz livando në secilën këpucë. Kjo bimë vret çdo baktere në këpucë, dhe aromat do të zhduken.
Lëvore të agrumeve
Asnjëherë mos hidhni lëvoret e portokallit, limonit ose mandarinave. Lërini këto lëvore brenda natës në këpucë dhe nuk do të ndjeni erën e pakëndshme në mëngjes.
Vaj esencial të çajit
Ju mund ta merrni këtë vaj esencial nga një farmaci dhe është më efektive për eliminimin e aromës së pakëndshme nga këpucët. Ky vaj shërben gjithashtu si një deodorant për këpucët. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të hidhni disa pika të këtij vaji në këpucë. Vaji esencial i çajit do të largojë bakteret dhe aromat e pakëndshme.
Si të ruhet higjiena e duhur e këmbëve?
Sapo të ktheheni në shtëpi, lani këmbët dhe ndërroni çorapet. Vish gjithmonë çorape pambuku. Vendosni këpucët në ballkon ose para derës. Përdorni një nga metodat e përmendura më lart.