Fjalë Kyçe

Stoltenberg paralajmëron pasoja të rënda për Rusinë nëse përdorë armë bërthamore

Stoltenberg paralajmëron pasoja të rënda për Rusinë nëse përdorë armë bërthamore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar “pasoja të rënda për Rusinë”, nëse presidenti rus Vladimir Putin do të përdorte armë bërthamore në Ukrainë, mes retorikës së përshkallëzuar nga Moska dhe aleatët e saj.

“Retorika bërthamore është e rrezikshme. Është e pamatur”, tha Stoltenberg për NBC të dielën, transmeton Telegrafi.

Çdo përdorim i armëve bërthamore do të “ndryshonte natyrën” e konfliktit në Ukrainë”, shtoi ai.

“Një luftë bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të luftohet kurrë. Dhe ky është një mesazh që NATO dhe aleatët e NATO-s ia përcjellin qartë Rusisë”, tha ai.

Vërejtjet e Stoltenberg pasojnë disa nga retorikat më të mprehta të Putinit deri më sot mbi gatishmërinë e Moskës për të përdorur forcën bërthamore ndërsa fushata e saj ushtarake pëson disfata në Ukrainë.

Udhëheqësit perëndimorë dhe zyrtarët e qeverisë besojnë se ky kërcënim është rritur që nga e premtja, kur Putini aneksoi zyrtarisht katër rajone ukrainase, dhe i shpalli territor rus.

Që atëherë, forcat ukrainase thonë se kanë rimarrë qendrën kryesore hekurudhore të Lyman, në Ukrainën lindore, në jug të Donetskut.