Fjalë Kyçe

Stuhitë që goditën Evropën shkaktuan së paku 13 viktima

Stuhitë që goditën Evropën shkaktuan së paku 13 viktima

Stuhitë e fuqishme kanë goditur pjesën qendrore dhe jugore të Evropës, duke shkaktuar vdekjen e së paku 13 personave, prej tyre tre fëmijë, raporton BBC.

Vdekjet, shumica pasi janë goditur nga drunjt, janë raportuar në Itali dhe Austri, e po ashtu në ishullin francez të Korsikës.

Shiu i madh dhe erërat e forta kanë shkaktuar dëme të mëdha.

Stuhitë kanë ardhur pas valës së të nxehtit dhe thatësirës që përfshiu kontinentin e Evropës.

Në Korsikë, është raportuar se erërat ishin deri 224 kilometra në orë.

Autoritetet thonë se një vajzë 13-vjeçare ka vdekur pasi është goditur nga një dru ndërsa ishte në kamping.

Një burrë ka vdekur nga një incident i ngjashëm, ndërsa një grua e moshuar ka humbur jetën pasi vetura e saj është goditur nga një shtëpizë plazhi.

Raportohet se kanë vdekur po ashtu dy persona tjerë, një peshkatar dhe një kajakiste.

Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin, që ka vizituar Korsikabn, ka raportuar gjashtë vdekje.

Disa të tjerë janë lënduar.