Fjalë Kyçe

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Biden do të takohet sot me liderët e G7

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Biden do të takohet sot me liderët e G7

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden do të takohet me udhëheqësit e G7 të dielën “për të koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të pacipë të Iranit”, sipas një deklarate të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

“Ne do të qëndrojmë në kontakt të ngushtë me udhëheqësit e Izraelit”, thuhet në deklaratën e Biden.

“Dhe ndërsa nuk kemi parë sulme ndaj forcave apo objekteve tona sot, ne do të mbetemi vigjilentë ndaj të gjitha kërcënimeve dhe nuk do të hezitojmë të ndërmarrim të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur njerëzit tanë.”

Asetet mbrojtëse të SHBA-së “ndihmuan Izraelin të rrëzonte pothuajse të gjithë dronët dhe raketat e ardhura”, thuhet në deklaratë.

Biden foli gjithashtu me kryeministrin izraelit Netanyahu pas sulmit të së shtunës “për të riafirmuar angazhimin e hekurt të Amerikës për sigurinë e Izraelit”.

I thashë se Izraeli demonstroi një kapacitet të jashtëzakonshëm për të mbrojtur dhe mposhtur edhe sulme të paprecedentë – duke u dërguar një mesazh të qartë armiqve të tij se ata nuk mund të kërcënojnë efektivisht sigurinë e Izraelit”, shkroi presidenti./CNN/