Fjalë Kyçe

Tha se gratë 50-vjeçare janë jotërheqëse, vërshohet nga kritikat

Tha se gratë 50-vjeçare janë jotërheqëse, vërshohet nga kritikat

Një autor francez 50-vjeçar ka shkaktuar zemërim duke pretenduar se gratë mbi 50 vjeçare janë ‘të padukshme’ për të.

Yann Moix, prezantues televiziv dhe shkrimtar fitues I shumë çmimeve, tha se nuk është e mundur të duash një grua në moshën e tij dhe se preferon ‘trupat e grave të reja’.

‘Eja tani, le të mos e ekzagjerojmë. Ato mbi 50 vjeç nuk është e mundur …është shumë, shumë e vjetër, “tha ai në një intervistë me edicionin francez të Marie Claire.

“Trupi i një gruaje 25-vjeçare është e jashtëzakonshme”, shtoi ai. ‘Trupi i një gruaje 50 vjeçare nuk është aspak e jashtëzakonshme’.

Ai shtoi se ai preferonte t’i takonte femrat aziatike, veçanërisht “koreanet, kinezet dhe japonezet”.

Komentet seksiste kanë ngjallur kritika të shumta nëpër mediat sociale.

‘Yann Moix është 50 vjeç dhe unë bast se ai është i vetëm dhe askush nuk e dëshiron atë. Gratë e çdo moshe janë të bukura dhe ideja e tij është patetike sikurse vetë ai.

Një tjetër shtoi: ‘Njerëz në shtëpi prej xhami! ….. a jeni shikuar në pasqyrë?.’

Dhe një grua shaka ka shkuruar: ‘A mund të jenë së paku gratë nën moshën 50 vjeçare të dukshme për ju, ju lutem?’

Përdoruesit e Twitter gjithashtu ndanë fotografitë e grave mbi 50 vjeç, përfshirë Halle Berry, 52 vjeç, Sandra Bullock, 54 vjeç, dhe Cindy Crawford, 52 vjeç.

Moix ka fituar disa çmime letrare. Ai ka nxjerrë tre filma dhe është drejtues i një shou televiziv.

Duke iu përgjigjur zemërimit të publikut, ai tha për radion RTL se ai nuk ishte ‘përgjegjës’ për shijen e tij rreth grave.

“Më pëlqen kush më pëlqen dhe nuk mendoj se duhet t’i përgjigjem ndonjë gjykate për shijen”, tha ai, duke bëre shaka se ndoshta nuk ishte ‘gjuajtësi’ më i mirë.

‘As mua gratë 50-vjeçare nuk më shohin as, “tha ai për stacionin. “Ato kanë gjëra të tjera për të bërë, sesa për të kapur një neurotik që shkruan dhe lexon gjatë gjithë ditës. Nuk është e lehtë të jesh me mua. ‘