Fjalë Kyçe

Tornadot vrasin 13 persona në tre shtete të Amerikës

Tornadot vrasin 13 persona në tre shtete të Amerikës

Të paktën 13 persona janë vrarë pasi tornadot shpërthyen në tre shtete amerikane, duke shkatërruar shtëpi në pak minuta dhe duke ndërprerë energjinë për qindra mijëra.

Katër persona u vranë në Arkansas, dy në Oklahoma dhe shtatë në Teksasin verior. Dhjetëra të tjerë u plagosën dhe pothuajse 500,000 në disa shtete ishin pa energji elektrike, përcjell klankosova.tv.

Sherifi Ray Sappington i Cook County, Teksas, tha se numri i të vdekurve përfshin dy fëmijë të moshës 2 dhe 5 vjeç dhe tre anëtarë të së njëjtës familje.

Pamjet nga qarku treguan një pikë karburanti pothuajse plotësisht të shkatërruar, me metal të përdredhur të hedhur mbi automjete të dëmtuara.

”Ka mbetur vetëm një gjurmë mbeturinash”, tha sherifi për mediat amerikane.

“Mjerisht ne mendojmë se ky numër ndoshta do të rritet. Shkatërrimi është shumë i rëndë”.

Sipas BBC, rrotulluesit përmbysën kamionë, mbyllën një autostradë pranë Dallasit dhe lanë dhjetëra mijëra njerëz pa energji në të gjithë rajonin.

Rrufeja, bubullima dhe shiu i dendur ndërkohë vonuan me orë të tëra fillimin e Indianapolis 500 të së dielës në Indiana, me një turmë prej 125,000 tifozësh të evakuuar dhe u tha të kërkonin strehim.