Fjalë Kyçe

Trajkoviç: Serbët e Kosovës kanë frikë nga Vuçiq

Trajkoviç: Serbët e Kosovës kanë frikë nga Vuçiq

Kryetarja e OJQ-së “Lëvizja Evropiane në Kosovë”, ish-deputete e Kuvendit të Kosovës, Rada Trajkoviç, ka folur mbrëmë gjatë protestës në Beograd kundër presidentit serb Aleksandër Vuçiq.

Trajkoviç haptazi përkrah heqjen e propozimit të Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq në një zgjidhje kompromisi mes Beogradit dhe Prishtinës dhe kështu tregon shpërfilljen e tij për popullin serb në Kosovë.

“Ne nga Kosova nuk kërkojmë shumë, ne kërkojmë që serbët të mos kenë frikë nga serbët, dhe se ne kemi frikë nga Vuçiqi në pushtet” u shprehë ajo.

Ajo po ashtu kërkoi nga Vuçiq që të ekstradoi Milan Radojiçiq të dyshuarin për vrasjen politikanit serb Oliver Ivanoviç.

Protesta në Serbi thuhet se do të ketë edhe në ditën kur do të vijë presidenti rus Vladimir Putin.