Fjalë Kyçe

Tri ngjarjet ‘stresuese’ që Biden i përjetoi gjatë një pasditeje

Tri ngjarjet ‘stresuese’ që Biden i përjetoi gjatë një pasditeje

Ishte një orë që padyshim presidenti amerikan Joe Biden, do të donte ta harronte.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, të premten, Pentagoni pranoi se një sulm me dron në Afganistani vrau 10 civilë, përfshirë shtatë fëmijë, jo terroristë. Një panel që këshillon Administratën e Ushqimit dhe Barnave votoi për të mos rekomanduar dozën përforcuese kundër COVID-19 për të gjithë amerikanët mbi moshën 16-vjeçare, duke thyer shpresën e administratës. Dhe Franca, njoftoi se po tërhiqte ambasadorin e saj në SHBA, nga zemërimi për faktin se nuk ishte përfshirë me një marrëveshje sekrete të nëndetëseve bërthamore që Biden kishte arritur me Mbretërinë e Bashkuar dhe Australinë.

Lajmet, të gjitha brenda një ore, nënvizuan rreziqet për çdo president nga situatat që mund të përcaktojnë një mandat në detyrë.

Tashmë, Biden ka parë që numrat e miratimit publik të pësojnë rënie derisa pandemia është thelluar, dhe amerikanët hedhin fajin për tërheqjen e metë të SHBA-së nga Afganistani.

Administrata kishte shpresuar të nxirrte udhëzime më të ashpra për vaksinat, një aleancë të re ndërkombëtare për të penguar Kinën dhe një ri-angazhim për atë që Biden ka bërë më së miri: duke u mbështetur në vitet e tij në Capitol Hill dhe njohja e procesit legjislativ për të kënaqur shokët demokratë për të miratuar dy faturat e shpenzimeve të gjera që përbëjnë thelbin e axhendës së tij.

Ato ambicie tani janë më të vështira për t’u arritur.

Biden ka shpallur mposhtjen e pandemisë si misionin qendror të presidencës së tij. Por Shtetet e Bashkuara tani janë mesatarisht më shumë se 145,000 raste të konfirmuara të COVID-19 në ditë, krahasuar me një nivel të ulët prej rreth 8,500 në ditë tre muaj më parë.

Presidenti është përpjekur të bartë fajin për ringjalljen e rasteve te më shumë se 70 milionë amerikanë që nuk kanë marrë një vaksinë dhe ligjvënësit e republikanëve të cilët kanë kundërshtuar përpjekjet e tij gjithnjë e më të fuqishme për t’i shtyrë njerëzit të marrin një vaksinë. Ndihmësit kishin shpresuar për miratimin e plotë të FDA për dozat përforcuese, megjithatë paneli këshillues i rekomandoi ato vetëm për ata mbi moshën 65 vjeç ose me sëmundje ekzistuese ose rrethana të veçanta.

Ndihmësit e Bidenit në ditët e fundit kishin shprehur qetësi lehtësimi, që tërheqja nga Afganistani – si vetë lufta për shumicën e gati dy dekadave të saj – është tërhequr nga vëmendja. Kjo ndjenjë u shpartallua pasditen e së premtes kur Pentagoni zbuloi objektivin e gabuar për atë që besohej të ishte sulmi i fundit me dron amerikan.

Biden kishte mbrojtur prej kohësh largimin nga Afganistani. Edhe pasi një bombë vetëvrasëse vrau 13 anëtarë të shërbimit amerikan, ai u tha këshilltarëve se vendimi i tërheqjes ishte i saktë. Ai është i njohur për vërtetësinë e tij, një kokëfortësi që u ndez kur hodhi poshtë sugjerimet se ai shprehu keqardhje për mënyrën se si ndodhi tërheqja, raporton AP, transmeton Telegrafi.

Ndihmësit kanë qenë të shpejtë që të vërejnë se më shumë se 120,000 njerëz janë evakuuar me sukses dhe ata thonë se përpjekjet e SHBA-së po sigurojnë largimin e vazhdueshëm të të tjerëve nga sundimi taleban.

Përfundimi në Afganistan ishte pjesë e një përpjekjeje për të rifokusuar politikën e jashtme në Kinë, një qëllim që u përshpejtua me shpalljen e papritur të marrëveshjes midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë.

Por jo vetëm që Pekini u pengua, ashtu edhe Parisi, pasi Franca me zemërim akuzoi SHBA -të se e kanë hequr Francën nga aleanca dhe kanë prishur marrëveshjen e tyre të nëndetëseve me Australinë.

Dhe pastaj Franca e tërhoqi ambasadorin e saj pasi zyrtarët e saj shprehën shqetësimin se, sipas vlerësimit të tyre, Biden kishte provuar të ishte një partner jo i besueshëm sa paraardhësi i tij Donald Trump.