Fjalë Kyçe

Trump: Koreja e Veriut, pa armë bërthamore, mund të bëhet gjigant ekonomik

Presidenti amerikan, Donald Trump vlerësoi sot se Koreja e Veriut mund të bëhej një gjigant ekonomik nëse do të hiqte dorë nga programi i saj bërthamor.

Deklarata e Trumpit vjen para një samiti të dytë historik mes krerëve amerikan dhe koreanoverior javën e ardhshme në Hanoi, Vietnam.

“Presidenti Kim e kupton, ndoshta më mirë se kushdo tjetër, që pa armët bërthamore vendi i tij shumë shpejt mund të bëhet një prej fuqive të mëdha ekonomike të botës”, shkruan presidenti amerikan në “Twitter”.