Fjalë Kyçe

Tunden malet, tymi mbulon gjithçka: Tërmeti i fuqishëm godet Afganistanin

Tunden malet, tymi mbulon gjithçka: Tërmeti i fuqishëm godet Afganistanin

Një tërmet me magnitudë 5.6 të shkallës Rihter ka tronditur rajonin Magdis në Perëndim të vendit duke shkaktuar një numër të madh të vdekurish. “Reuters” raporton për gjashtë jetë të humbura dhe qindra të lënduar deri më tani për shkak të lëkundjeve të tërmetit.


Lëkundjet e forta kanë shkaktuar rrëzim të gurëve nga malet dhe shembje në disa raste, të cilat u bënë shkak për dëme të mëdha materiale. /abcnews