Fjalë Kyçe

Turqia ndalon të gjithë tregtinë me Izraelin për shkak të luftës në Gaza – vjen reagimi i Tel Avivit

Turqia ndalon të gjithë tregtinë me Izraelin për shkak të luftës në Gaza – vjen reagimi i Tel Avivit

Turqia thuhet se ka ndaluar të gjithë tregtinë me Izraelin për veprimet e këtij të fundit në Gaza.

Me këtë, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, Turqia ka shkaktuar kritika të forta ndaj presidentit të saj, Recep Tayyip Erdogan, nga ministri i jashtëm izraelit.

Israel Katz akuzoi Erdoganin se sillet si një “diktator” pasi Bloomberg citoi dy zyrtarë të lartë turq duke thënë se Ankaraja kishte rritur ndjeshëm kufizimet e vendosura fillimisht muajin e kaluar, duke ndaluar të gjitha importet ose eksportet që nga e enjtja.

Turqia nuk e ka njoftuar zyrtarisht pezullimin dhe mbetet e paqartë se cilat janë kushtet e nevojshme për rifillimin e tregtisë.

Siç vlerëson The Guardian, mosmarrëveshja ndoshta do të thellojë tensionet mes dy ish-aleatëve të afërt, të cilat janë përkeqësuar që nga fillimi i krizës në Gaza.

Militantët e Hamasit vranë rreth 1,136 qytetarë izraelitë më 7 tetor dhe morën peng rreth 250 njerëz, dhe që atëherë Izraeli ka dërguar ushtarë në Gaza dhe ka bombarduar territorin, duke vrarë më shumë se 34,000 njerëz, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Ministria e Tregtisë e Turqisë njoftoi fillimisht kufizime mbi eksportet në Izrael në fillim të prillit, duke ndaluar eksportin e produkteve të hekurit dhe çelikut dhe pajisjeve të ndërtimit.

Të dy vendet kishin një vëllim tregtar prej 6.8 miliardë dollarësh në vitin 2023.

Katz tha se Erdogan “po prishte marrëveshjet duke bllokuar portet për importet dhe eksportet izraelite”.

Ai tha: “Kështu sillet një diktator, duke shpërfillur interesat e popullit dhe biznesmenëve turq dhe duke injoruar marrëveshjet tregtare ndërkombëtare”.

Katz shtoi se Izraeli do të përpiqet të zëvendësojë çdo produkt të humbur nëpërmjet prodhimit vendas dhe importeve nga vendet e tjera.

Muajin e kaluar Katz kritikoi Erdoganin për vendimin e tij për të publikuar takimin e tij të fundit në Stamboll me kreun e Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Haniyeh.