Fjalë Kyçe

Ukraina përgatitet për beteja të rënda ndërsa Putin thotë se Rusia po krijon ‘zonë tampon’

Ukraina përgatitet për beteja të rënda ndërsa Putin thotë se Rusia po krijon ‘zonë tampon’

Pamje e ndërtesave të banimit në Saltivka, një nga zonat më të dëmtuara të banimit të qytetit, mes sulmit të Rusisë në Ukrainë, në Kharkiv, Ukrainë, 16 maj 2024. Foto: REUTERS
Pamje e ndërtesave të banimit në Saltivka, një nga zonat më të dëmtuara të banimit të qytetit, mes sulmit të Rusisë në Ukrainë, në Kharkiv, Ukrainë, 16 maj 2024. Foto: REUTERS

Komandanti i lartë i Ukrainës paralajmëroi të premten për “betejat e rënda” që priten në frontin e ri të luftës në rajonin verilindor të Kharkivit, ndërsa presidenti rus Vladimir Putin tha se Moska po krijon një “zonë tampon” në zonë.

Forcat ruse sulmuan veriun e rajonit të Kharkiv të premten e kaluar, duke bërë një depërtim deri në 10 kilometra dhe duke çekuilibruar trupat më të mëdha të Kievit, të cilët po përpiqen të mbajnë vijën e një fronti të gjerë gati 27 muaj që nga pushtimi.

Duke folur gjatë një vizite shtetërore në Kinë, Putin tha se Rusia po krijonte një “zonë tampon” në verilindje të Ukrainës për të mbrojtur rajonet e veta kufitare, por tha se pushtimi i qytetit të Kharkiv, i dyti më i madh në Ukrainë, nuk ishte pjesë e planit aktual.

Kryetari i bashkisë së Kharkiv tha se një sulm raketor rus të premten kishte vrarë dy persona dhe plagosën 25 të tjerë në qytet.

Putin tha në një konferencë shtypi në Kinë se sulmi në rajonin e Kharkiv ishte një përgjigje ndaj bombardimeve të Kievit të rajoneve kufitare ruse si Belgorod, ku ai tha se civilët po vdisnin.

“Ata po qëllojnë drejtpërdrejt në qendër të qytetit, në zonat e banuara. Dhe unë e thashë publikisht se nëse kjo vazhdon, ne do të detyrohemi të krijojmë një zonë sigurie, një zonë tampon. Kjo është ajo që po bëjmë”, tha ai.

Forcat ruse ishin në gjendje të përparonin 10 kilometra në një vend në rajonin e Kharkiv, megjithëse forcat ukrainase kanë “stabilizuar” frontin, tha presidenti Volodymyr Zelensky për mediat ukrainase në komentet e publikuara të premten.

Trupat e Moskës kanë kapur 12 fshatra gjatë inkursionit aktual, tha ministria ruse e mbrojtjes, shkruan Reuters,