Fjalë Kyçe

Uragani godet Rumaninë (video)

Uragani godet Rumaninë (video)

Ajri i ftohtë nga Bullgaria u përplas me ajrin e ngrohtë dhe të lagësht në Rumaninë jugore, duke krijuar një uragan që goditi zonën e rrethit Drajna, 70 kilometra larg Bukureshtit.

Shpejtësia e uraganit ishte rreth 90 kilometra në orë dhe shkaktoi dëme në shtëpi, automjete dhe fusha, dhe një autobus u rrotullua, ku 12 persona pësuan lëndime.

Megjithatë, edhe pse uraganet në Rumani nuk janë të zakonshme, në Evropë, sipas Laboratorit Evropian për Stuhitë e Rrezikshme, 172 uragane u regjistruan në vitin 2018.

Ndërkohë, në Kroaci, gjatë fundjavës që vjen, pritet një ndryshim i motit, i cili do të sjellë reshje të bollshme, stuhi, dhe në zonat më të larta edhe borë.