Fjalë Kyçe

Vala e dytë në SHBA, infeksionet me COVID-19 arrijnë nivelin më të lartë

Vala e dytë në SHBA, infeksionet me COVID-19 arrijnë nivelin më të lartë

Rastet e koronavirusit në SHBA kanë arritur një rekord të lartë ditor ndërsa shtetet po përballen me një vale të re të infeksioneve.

Sipas të dhënave nga autoritetet lokale të shëndetit po raportohen 83.010 raste të reja të premten, njofton Klan Kosova.

Gjenerali kirurg i SHBA Jerome Adams ka paralajmëruar se numri i pacientëve në spital po rritet, por nivelet e vdekshmërisë po bien për shkak të kujdesit më të mirë ndaj pacientit.

Gjigantët e farmacisë AstraZeneca dhe Johnson & Johnson rinisën provat e vaksinave amerikane pas miratimit të rregulloreve.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) gjithashtu ka paralajmëruar se vendet në hemisferën veriore janë në një “pikë kritike”.