Fjalë Kyçe

Vdiq ushtari i fundit i mbijetuar që çliroi Auschwitzin

Vdiq ushtari i fundit i mbijetuar që çliroi Auschwitzin

David Dushman, ushtari i fundit i mbijetuar që mori pjesë në çlirimin e kampit nazist të vdekjes në Auschwitz, ka vdekur në moshën 98-vjeçare.

Dushman, një veteran i Ushtrisë së Kuqe Hebre, i cili më vonë u bë një skermier olimpik, vdiq në Gjermani të shtunën.

Si një ushtar 21-vjeçar, ai përdori tankin e tij për të rrëzuar gardhin elektrik të kampit më 27 janar 1945, duke ndihmuar në lirimin e të burgosurve.

Rreth 1.1 milionë njerëz u vranë në Auschwitz, shumica prej tyre hebrenj.

“Kur mbërritëm, pamë rrethimin dhe këta njerëz të pafat. Ne e shpërthyem gardhin me tanket tona. Ne u dhamë ushqim të burgosurve dhe vazhduam’’, kishte rrëfyer vitin e kaluar Dushman.

Dushman ka thënë se ai nuk ishte në dijeni të ekzistencës së Auschwitzit gjatë luftës, vetëm duke mësuar për mizoritë e kryera atje vite më pas.