Fjalë Kyçe

Vuçiq: Zgjidhja për Kosovën duhet të jetë kompromisi, ku nuk do të ketë fitues

Vuçiq: Zgjidhja për Kosovën duhet të jetë kompromisi, ku nuk do të ketë fitues

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se marrëdhëniet Prishtinë-Beograd sot janë shumë më të komplikuara se sa ato që ishin ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë para zgjidhjes së kontestit të emrit.

Ai në panelin e diskutimit ku po merr pjesë edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se Serbia po bën më të mirën e mundshme për të gjetur zgjidhje dhe por po ashtu po përmbushë obligimet e dala nga marrëveshjet e Brukselit, transmeton kp.

Vuçiq ndërkaq akuzoi palën kosovare se ka dështuar të përmbushë marrëveshjet e Brukselit, ndërkohë që kanë vendosur edhe masën 100 për qind për mallrat serbe, e cila nuk është larguar pavarësisht presionit ndërkombëtar me në krye SHBA.

“Serbia nuk ka reaguar fare dhe nuk kemi marrë masa reciproke, por ajo që përballemi me platformën e dialogut nga e ashtuquajtura Qeveria e Kosovës, e cila kushtëzon që Kosova duhet të mbrojë integritetin e saj territorial dhe në të njëjtën kohë Serbia duhet të njohë Kosovën”, tha Vuçiq, duke shtuar se politikanët kosovarë ‘janë jashtë realitetit’.

Ai tha se Kosova kërkon të fitojë të gjitha dhe Serbia të mos fitojë asgjë, gjë e cila sipas tij nuk do të ndodhë.

“Ne do të bëjmë më të mirë për gjetjen e kompromisit, që nuk do të paraqesë kapitullimin e njërës palë, në këtë rast kapitullimin e Serbisë”, porositi presidenti Vuçiq, duke shtuar se janë të gatshëm të vazhdojnë dialogun pas heqjes së taksës ndaj mallrave serbe.

Ai gjatë panelit të diskutimit në Munih me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, tha se, “zgjidhja për Kosovën duhet të jetë kompromisi, ku asnjëra palë nuk do të fitojë, por të jetë ‘win-win’”.